Izvršni direktor TikToka Shou Zi Chew prošli se mjesec sastao s političarima Europske komisije. Njegov posjet dolazi usred višemjesečnog političkog pritiska i nakon što su SAD nedavno zabranile aplikaciju na svim uređajima savezne vlade zbog straha od potencijalnog špijuniranja od strane Kine, gdje je sjedište TikTokove matične tvrtke ByteDance.
Izvršna potpredsjednica Komisije Margrethe Vestager, koja se ranije tog dana sastala s Chewom, rekla je da su rasprave bile usredotočene na pripremu za nova pravila EU-a o online sadržaju (DSA) i novi pravilnik o digitalnom natjecanju (DMA), kao i usklađivanje s GDPR-om. Vestager je također iznijela nedavne novinske izvještaje o TikTokovom "agresivnom prikupljanju podataka i nadzoru u SAD-u".
Chew, suočen sa činjenicom da su koristili sakupljen podatke novinara kako bi pronašli od kuda su podaci o tvrtki iscurili, je "potvrdio da je to pogrešno" i rekao da odgovorni ljudi više nisu u tvrtki.
Ostale pokrenute teme uključivale su mjere za zaštitu djece na platformi, ograničavanje širenja ruskih dezinformacija i transparentnije političko oglašavanje i influencerski marketing.
Theo Bertram, TikTokov direktor za javnu politiku i odnose s vladama na području EU, rekao je da su razgovori s političarima EU-a bili usredotočeni na usklađenost s europskim propisima. "Pozdravili smo priliku da ojačamo način na koji radimo na sigurnosti podataka u Europi, uključujući uspostavu našeg europskog podatkovnog centra u Irskoj", dodao je.
Nizozemska vlada je krajem siječnja savjetovala dužnosnicima da ne koriste aplikaciju TikTok zbog zabrinutosti oko zaštite podataka. Vlada je pozvala aplikaciju da poboljša svoju politiku zaštite podataka prije nego što je bilo koja državna služba može koristiti.
Ovu preporuku slijede nizozemska ministarstva i agencije, koji prekidaju komunikaciju i oglašavanje na platformi. Unatoč tome, TikTok je i dalje popularan u Nizozemskoj s oko 3,5 milijuna korisnika.
Politika nizozemske vlade o TikToku uglavnom je usmjerena na ograničavanje njegove upotrebe u medijske svrhe, ali nikako nije potpuna zabrana. Politika ne zahtijeva od državnih službenika da izbrišu aplikaciju sa svojih telefona. Glasnogovornik je rekao da je teško procijeniti koliko su se vladine službe strogo pridržavale savjeta budući da ministarstvo ne prati korištenje aplikacije od strane zasebnih službi. No dvojica dužnosnika rekla su da je savjet potaknuo jasan odmak od aplikacije u kineskom vlasništvu, u skladu s rastućom sigurnosnom zabrinutošću diljem Zapada.
TikTok navodi da je otvoren za suradnju s nizozemskom vladom "kako bi se razotkrile pogrešne predodžbe i objasnilo kako našu zajednicu i njihove podatke čuvamo sigurnima i sigurnima".
Francusko nadzorno tijelo (CNIL) je prošli mjesec kaznilo je TikTok UK i TikTok Ireland s 5.000.000 eura jer su korisnicima platforme otežali odbijanje kolačića i nisu ih dovoljno informirali o njihovoj svrsi.
Kazna od 5 milijuna eura određena je težinom prekršaja, uključujući broj pogođenih pojedinaca, uključujući djecu, i broj puta koliko je CNIL morao ponoviti svoja upozorenja TikTok-u o potrebi pridržavanja francuskog Zakona o zaštiti podataka. Kako CNIL objašnjava u objavi, pregledao je web stranicu TikTok u lipnju 2021. Otkrio je da, iako je platforma nudila gumb koji korisnicima omogućuje trenutno prihvaćanje kolačića, njihovo odbijanje nije bilo tako jednostavno.
Umjesto toga, CNIL kaže da bi korisnici morali izvršiti nekoliko dodatnih klikova kako bi odbili sve kolačiće, što je bilo obeshrabrujuće te je prirodno dovelo do toga da većina posjetitelja na TikTok-u klikne gumb "Prihvati sve".
Unatoč ponovljenim upozorenjima CNIL-a TikTok-u, tvrtki je trebalo do veljače 2022. da implementira gumb "Odbaci sve" i da mu istaknutu poziciju u upitu za pristanak za kolačiće.
Drugo kršenje je nedovoljan opis kolačića na banneru. CNIL kaže da korisnici koji su kliknuli na banner poveznicu da saznaju više još uvijek nisu dobili dovoljno detalja o svrsi kolačića.
Platforma se također suočava s dvije istrage irskog regulatora za zaštitu podataka o mogućim nezakonitim prijenosima podataka europskih građana u Kinu, kao i privatnosti djece prema Općoj uredbi EU-a o zaštiti podataka (GDPR). Jedan od najžešćih europskih kritičara je francuski predsjednik Emmanuel Macron, koji je TikTok nazvao "varljivo nevinim" i uzrokom ovisnosti među korisnicima, kao i izvorom ruskih dezinformacija.
Borba SAD-a s TikTokom oko zabrinutosti za privatnost podataka dovele su sveučilišne kampuse u prvi plan - zabranom aplikacije preko Wi-Fi mreža. Studenti su izrazili negodovanje zbog nemogućnosti pristupa platformi na sveučilištima kao što su Auburn, Oklahoma i Texas A&M u posljednjih nekoliko mjeseci.
“Ovo je produžetak nespretnih i ekstremnih državnih akcija koje smo vidjeli protiv TikToka na državnim razinama”, rekao je Angelo Carusone, predsjednik neprofitne organizacije za nadzor medija Media Matters for America. "Zabrana će biti neučinkovita i ne donosi ništa osim prikupljanja političkih bodova."
I savezne države su poduzele vlastite korake, s Kongresom na čelu koji je zabranio TikTok na svim saveznim uređajima u prosincu, a 31 pojedinačna država zabranila je aplikaciju na vladinim uređajima, od kojih je većina usvojena u posljednja dva mjeseca. Većina zabrana kampusa provedena je u državama koje su već donijele vlastita pravila protiv platforme, ali ostaje pitanje koliko će takve mjere biti učinkovite.
Sljedeći mjesec Odbor za vanjske poslove Predstavničkog doma planira održati glasovanje o prijedlogu zakona čiji je cilj potpuno blokiranje korištenja TikToka u SAD-u.
"TikTok u vlasništvu ByteDancea svjesno je omogućio kineskoj Komunističkoj partiji pristup podacima američkih korisnika", rekla je McMorris Rodgers, republikanska predstavnica, dodajući da Amerikanci zaslužuju znati kako te radnje utječu na njihovu privatnost i sigurnost podataka.
TikTok je demantirao ove tvrdnje, navodeći: "Kineska komunistička partija nema ni izravnu ni neizravnu kontrolu nad ByteDanceom ili TikTokom". Potvrđeno je da će Chew svjedočiti pred povjerenstvom Predstavničkog doma za energiju i trgovinu 23. ožujka gdje će pokušati uvjeriti Kongres o sigurnosti korištenja TikToka te odgovoriti na zabrinutost o nacionalnoj sigurnosti SAD-a.