Europska komisija izdala nacrt nove odluke o adekvatnosti kojom se zamjenjuje odluka o Privacy Shield-u, koju je prethodno poništio Sud pravde EU-a (CJEU) zbog američkog nadzora.
Predsjednica von der Leyen i predsjednik Biden objavili su 25. ožujka 2022. da su postigli načelni dogovor o novom EU-SAD okviru privatnosti podataka. Okvir će poticati transatlantske protoke podataka i riješiti zabrinutost koju je iznio Sud pravde Europske unije u odluci Schrems II iz srpnja 2020. Nakon toga, timovi EU-a i SAD-a radili su mnogo mjeseci kako bi finalizirali detalje ovog sporazuma i provali ga u pravni okvir.
Dana 7. listopada predsjednik Biden potpisao je Izvršnu naredbu o 'Jačanju zaštitnih mjera za signalno-obavještajne aktivnosti Sjedinjenih Država'. Zajedno s Uredbama koje je izdao glavni državni odvjetnik, Izvršna uredba implementira u zakon SAD-a načelni sporazum najavljen u ožujku. Izvršna uredba uvodi nove obvezujuće zaštitne mjere za rješavanje svih pitanja koja je iznio Sud pravde EU-a, ograničavajući pristup podacima EU-a američkim obavještajnim službama i uspostavljajući Sud za reviziju zaštite podataka.
Na temelju toga Europska komisija pripremila je nacrt odluke o adekvatnosti te pokrenula proceduru njezina usvajanja.
Nacrt odluke možete pronaći ovdje:
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/qanda_22_7632
Međutim, hoće li to uistinu riješiti probleme na relaciji SAD-EU?
CJEU je zahtijevao da američki nadzor bude razmjeran u smislu članka 52. Povelje o temeljnim pravima (CFR) i (2) da postoji pristup pravnom lijeku, kao što se zahtijeva prema članku 47. CFR-a.
Prema noyb-u čini se da ažurirani američki zakon (Izvršna naredba 14086) ne ispunjava oba zahtjeva jer ne mijenja situaciju u odnosu na prethodno primjenjivi PPD-28. Postoji kontinuirani "masovni nadzor" i "sud" koji nije stvarni sud.
Stoga bilo kakva "odluka EU-a o primjerenosti" koja se temelji na Izvršnoj uredbi 14086 vjerojatno neće zadovoljiti CJEU.