Početna Blog Autorska prava i prikupljanje podataka za razvoj umjetne inteligencije

Autorska prava i prikupljanje podataka za razvoj umjetne inteligencije

Svi članci
14.11.2024.

Njemački okružni sud nedavno je odlučio da kopiranje slika radi stvaranja skupa podataka koji se potencijalno mogu koristiti za obuku sustava generativne umjetne inteligencije (AI) ne krši njemački zakon o autorskim pravima. Robert Kneschke v. Large Scale Artificial Intelligence Open Network, slučaj br. GRUR-RS 2024, 25458 (Okružni sud u Hamburgu, 27. rujna 2024.)

Neprofitna organizacija Large Scale Artificial Intelligence Open Network (LAION) stvorila je skup podataka koji sadrži 5,85 milijardi slika s tekstom koje su javno dostupne na internetu. Ovaj skup podataka može se koristiti za obuku generativnih AI sustava. Za stvaranje skupa podataka, LAION je pristupio postojećem skupu podataka s jedinstvenim lokatorima resursa (URL-ovima) koji upućuju na slike i njihove opise. Najprije je LAION izvukao URL-ove i preuzeo navedene slike, uključujući djelo zaštićeno autorskim pravima fotografa Roberta Kneschkea, iako je na podstranici web-mjesta bila navedena zadrška korištenja protiv "scrapinga" weba. LAION je analizirao opise slika pomoću softverske aplikacije. Aplikacija je isključila parove slika-tekst gdje se sadržaj teksta i slike nije dovoljno podudarao. LAION je svom rudarenju podataka dodao samo potvrđene slike s opisom.

Robert Kneschke podigao je tužbu za kršenje autorskih prava na temelju preuzimanja njegovih slika od strane LAION-a.

Sud je smatrao da su postupci LAION-a bili opravdani i u skladu s člankom 60d(1) njemačkog Zakona o autorskim i srodnim pravima (UrhG) – iznimka znanstvenog istraživanja.

Odjeljak 60 d (1) dopušta organizacijama ponovnu uporabu teksta i rudarenja podataka u znanstvene svrhe. Njemački sud pojasnio je da je stvaranje skupa podataka ustvari rudarenje podataka, čak i ako je svrha stvaranja bila obuka umjetne inteligencije. Kako je objasnio okružni sud, analiza slike radi usporedbe s postojećim opisom je analiza u svrhu dobivanja informacija. Okružni sud smatrao je da se čak i stvaranje skupa podataka, koji bi mogao biti temelj za obuku sustava umjetne inteligencije, treba smatrati znanstvenom svrhom (tj. aktivnošću u potrazi za novim znanjem bez obzira na neposredno stjecanje znanja ili kasniji uspjeh u istraživanju). Utvrđeno je da je stvaranje skupa podataka temeljni korak u svrhu korištenja skupa podataka za kasnije stjecanje znanja. Treba napomenuti da je skup podataka objavljen besplatno i tako također dostupan onima koji se bave umjetnom inteligencijom. Prema njemačkom sudu, budući da je obuka i razvoj sustava umjetne inteligencije (čak i od strane komercijalnih poduzeća) još uvijek znanstveno istraživanje, bilo je irelevantno da skup podataka mogu dodatno koristiti komercijalna poduzeća za obuku ili razvoj svojih sustava umjetne inteligencije.

Praktična napomena: Ova će presuda imati implikacije na pozivanje na autorska prava kao prepreke obuci sustava umjetne inteligencije.

Imate pitanja? Kontaktirajte nas!
Odgovaramo u najbržem mogućem roku.

Newsletter
Prijavi se i ostvari eksluzivan pristup novostima iz svijeta GDPR-a.